2020 ‘de Datça’da kalabalıktan uzak, sessiz sakin tatil lüksü

Corona salgını en çok şehirlerde yayılıyor. Salgının yayılmaya başladığı günlerde fırsat bulanlar kendilerini yazlık beldelerdeki evlerine atmaya başladılar. Doğrusu bu da salgının daha da yayılma ihtimalini getirdi. Bodrum’da yaşanan vakalar bunu doğruladı. Datça’da henüz kötü haber almadık ve almamayı umuyoruz.

Elbette bu salgın önce azalacak sonra bitecek ama hayatımızda kalıcı etkileri devam edecek. Tatil anlayışımızın da değişeceği kesin. 2020 yılından itibaren yerli ya da yabancı turistlerin bol yıldızlı büyük otelleri, sokaklarında kalabalıktan yürünemeyen gözde tatil beldelerini tercih edeceklerini düşünmek zor.

Kalabalıklardan uzak, sakin, riski az bölgeler tercih edilecek. Temel tercihimiz temiz ve salgın riski taşımayan bölgeler olacak. Dağ başı, çok sakin, emekli yeri dediğimiz beldeleri keşfetmeye çalışacağız.

El değmemiş doğa en büyük lüks olacak. Lüks ve popüler plajlara değil sakin ve temiz koylara ilgi artacak. Tanınmış kulüpler, barlarda partilemek yerine, sakin sakin günbatımının keyfine bakmak trend olabilir.

Biz Datça’da yaşayanlar pek tatil ihtiyacı duymayız. Tatil için Datça’yı tercih edenlerin de lüks ve popülerlik arayışında olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 2020 yılında da Datça’da tatil arayışı bu yönde olabilir.

Datça’da 5 yıldızlı büyük oteller yoktur. Çoğu kişi doğanın içinde tatil yapabileceği küçük otelleri, hatta bungalov evleri tercih eder. Kendi eviniz gibi kalabileceğiniz, size Datça’nın tüm keyiflerini yaşatacak yerleri keşfedebilirsiniz. Biz birkaçını önerelim @bizimevdatça @damyançiftliği @eskidatçaevleri @taşkonakeskidatça @villamercan @villavino ve tabii Eski Datça’da, Mesudiye’de, Palamutbükü’nde, Ovabükü’nde bulabileceğiniz bir dolu güzel seçenek var. Tümünü Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Datça köyleri tatil geçirmeye uygun köylerdir, Hızırşah, Karaköy, Kızlan, Yaka köyü, Sındı, Cumalı, Belenköy’de yerel mimariye uygun yapılmış evler de güzel tatil seçenekleridir.

Datça’da her yerden denize girilebilir. Datça Limanı’nda bile yüzebilirsiniz. Özel paralı plajlar yoktur. Yazın Datça Kumluk Plajı ve Datça Taşlık Plajı kalabalık olur.

Kamp kurmak için çok güzel koylar vardır. Doğaya saygı duyarak geride hiç bir atık bırakmadan kamp yapmayı bilenler için idealdir.

Tekne tatili için idealdir. Her gün koy koy gezebilirsiniz. Yarımadanın Ege ve Akdeniz tarafını gezseniz günler sürer. Knidos’u görmenin en güzel yolu da tekneyle gitmektir. Türkiye’deki birbirinden güzel antik kentler içinde tartışmasız en güzel konumdaki antik kent Knidos’tur. Orada günbatımını izlemek eşsiz bir deneyimdir. Teknede az sayıda ve birbirini tanıyan insanlar bir arada olacağınız için her tür virüsten uzak kalabilirsiniz. Arada koylarda bangır bangır müzikle eğlenmeye çalışan deniz kültürü almamış gruplarla karşılaşmanız olasıdır ama isterseniz hemen başka bir koya kaçabilirsiniz. Tatile çıkmadan önce teknenin iyice dezenfekte edilmesini sağlarsanız en güvenli tatil seçeneklerinden biridir.

Hem yelken öğrenip, hem tatil yapmanız da mümkün. Uluslararası yelkencilik sertifikası veren @stadiatis bu konuda size yardımcı olabilir. Bizim çevremizde neredeyse hepimiz sertifikalı birer yelkenci olduk.