Her kadının gardırobunda olması gereken 2 temel renk:
Siyah ve Beyaz

Şık olmanın bazı temel kuralları ve pratik yolları var, üstelik bunları uygulamak için çok para harcamanıza da gerek yok. Dolabınızda bazı temel parçaları bulundurmak ve bunları farklı şekilde kombinleyebilmek önemli. Bunun için gereken modası geçmeyecek bazı temel siyah ve beyaz parçalara sahip olmak. Birbiriyle uyumlu parçalar seçerseniz sonrası kolay. Bunları aksesuarlarla da zenginleştirerek yıllar boyu farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Gardırobunuzun temel parçaları

Hepimiz yaşamışızdır, gardırobumuzu açar, bakarız; giyecek hiç bir şeyimiz yok gibi gelir. Oysa doğru seçilmiş parçalarla ne giyeceğinizi seçmek çok kolaylaşır. Sıkıcı olmadan ve tekdüzeliğe kaçmadan kendi klasik tarzınızı yaratabilir ve her seferinde giydiklerinizin bambaşka bir hava yaratmasını sağlayabilirsiniz. Siyah beyaz renkleri temel alarak yaratacağınız gardırobunuzun çok fazla parçaya ihtiyacı da yoktur. Bu iki temel renge dayanarak renk uyumu problemini de ortadan kaldırabilirsiniz. Kararsızlık yaşamazsınız, dışarı çıkarken hazırlanma süreniz garantili olarak yarıya iner. Çabucak şık olabilirsiniz.

1- Siyah Elbise 

Fermuarlı Siyah Elbise

1926’da Coco Chanel moda dünyasına tanıştıralı beri her kadının dolabında olması gereken temel parça; Küçük Siyah Elbise ( The Little Black Dress). Kuşkusuz o yıllardan beri çok şey değişti moda dünyasında, artık bizi zorlayan kıyafetleri değil rahatlığı tercih ediyoruz. Küçük, dar, bedeni saran bir elbise olmasa da siyah elbisenin gücü tartışılmaz. Her zaman giyebilirsiniz. Gece, gündüz, yazın ve kışın. Evde, işte, şık bir toplantıda. Çabasızca şık olmanın en kolay ve muhteşem yolu o siyah elbiseye sahip olmaktır. Bir kez alırsınız, yıllarca kurtarıcınız olur. İster üstüne ceket giyin ve topuklu ayakkabılar giyin, ister üstüne bir şal alın, sandaletlerinizle giyin, şık görüneceksiniz.

2- Beyaz Gömlek

Beyaz Gömlek Lamante

Üst, bluz ya da gömlek, ne derseniz deyin dolabınızda olması gereken parça. Tarzınıza uygun, modası geçmeyecek, rahat kullanabileceğiniz, kolay yıkanabilen bir gömlek olmasına dikkat edin. Beyaz gömleğinizi her giydikten sonra yıkamayı tercih edebilirsiniz. İster etekle, ister pantolonla kombinleyin, ister üzerine bir hırka ya da ceket giyin, ister Jean pantolonla kombinleyin, altına sneakerlarınızı geçirin, siyah bir tayt üzerine giyin, altına botlarınızı giyin, her şekilde satın aldığınıza pişman olmayacağınız parçalardan biri beyaz gömlektir. İnsanı her zaman sade ve zarif gösterir.

3- Siyah Etek

Siyah Etek Lamante

Basit bir siyah eteğin yeri doldurulamaz. Size birbirinden farklı bir dolu kombin yaratma fırsatı verecek parçalardan biri budur. Bedeninize iyi uyum sağlayacak, her amaca uygun bir etek seçerseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır. Evet kalem etek ve stiletto çok şık durur ama her zaman giyemezsiniz. Sizi daha rahat ettirecek, içinde rahat hareket edebileceğiniz bir etek modeli seçmenizi öneririz. Yıkanabilir kumaş olması da size kolaylık sağlar. Bu eteğin üstüne ister bluz, ister t-shirt, ister bir mont geçirin, aksesuarla renklendirin, hazırsınız.

4- Beyaz T-shirt

Siyah Beyaz Bluz Lamante

Dolabınızda kaliteli, beyaz bir t-shirt olmalı. Buradaki kilit sözcük, kalite.  Giyildikten ve yıkandıktan sonra formunu kaybetmeyecek, kaliteli malzemeden yapılmış, üstünüze çok yapışmayacak, kadınsı duruşu olan basic bir t-shirt seçin. Spor yaparken ya da gece yatarken giyeceğiniz türden değil, dışarı çıkarken, işe giderken, hatta daha şık olmanız gereken ortamlarda bile kullanabileceğiniz bir beyaz t-shirt kurtarıcı parçalardan bir diğeri. Neden derseniz, her parçayla kombinleyebilirsiniz.

5- Siyah Pantolon

Siyah Pantolon Lamante

İşte belki de en çok kullanacağınız kurtarıcı parça! Önemli olan her stile uygun, her ortamda giyebileceğiniz bukalemun gibi doğru bir model seçmeniz. Bazen spor, bazen klasik, bazen kadınsı giyinmek isteriz. Her stile ve vücudunuza kolayca uyum sağlayacak bir model seçerseniz bu temel parçayı gardırobunuzun jokeri gibi kullanabilirsiniz. Üzerine t-shirt, gömlek, bluz, tunik, hırka, mont, ceket giyebilirsiniz. Her mevsim kullanabileceğiniz ve buruşmayan bir kumaş seçerseniz nereye gitseniz kurtarıcınız olur.

6- Aksesuarlar

İşte geldik en eğlenceli bölüme! Bir kıyafeti her giyişinizde farklılaştırmak için aksesuar gerekir. Aksesuar yaptığınız yemeğin tadı, tuzu, baharatı gibidir. Herkesin giyebileceği giysileri ancak aksesuarla kendinizin yaparsınız. Siyah-beyaz bir gardırop size dilediğiniz renkte ve desende aksesuar kullanma şansı verir. Size yakışan renkleri ayna karşısında ve zevkine güvendiğiniz, her zaman şık görünmeyi başarabilen bir dostunuz danışarak seçer ve koleksiyonunuzu buna göre oluşturursanız şık olmanız garantidir. Siyah-beyaz bir kombinle sarı, turuncu, kırmızı, bordo, kızıl, mor, fuşya, gri, mavi, lacivert, yeşil…bütün renkleri kullanabilirsiniz. Dolabınızda bulunması gereken en temek aksesuar şal ve fularlardır. Her stile farklılık ve kadınsılık katan şalları kullanmaya önem verin.

7- Takılar

Takılara gelince, hepimizin yüzü güler. Tarihin en erken dönemlerinden beri takı kadının vazgeçilmezidir. Hatta insanlık tarihinin öğrenilmesinde takıların önemli katkısı olmuştur. Takılar bizim de kişisel tarihimiz gibidir. Bizden de geleceğe miras kalacak parçalardır. Mutlaka değerli olması gerekmez, ruhunuza, kişiliğinize uygun takılar sizi ve sizin eşsiz zevkinizi yansıtır. Taktığımız takılar kişiliğimizin bir parçası haline gelirler. Bazılarımıza küpe çok yakışır, bazılarımız zarif kolyeler sever. Renkli ve iri parçaların yakıştığı kadınlar vardır. Hiç takı takamıyorum diyen bir kadının bile çok minimal bile olsa bir takıya ihtiyacı vardır.


Yazı: Özgül Tuzcu –

Yayın hakları Oda Sanat’a aittir.