Kumaşların Kraliçesi: İpek

Kumaşların Kraliçesi: İpek

Çin prenseslerinden miras ipek, kendi kadar etkileyici bir efsaneye sahip. Anlatılanlara göre M.Ö 2600’lü yıllarda hüküm süren ünlü Çin İmparatoru Haung-ti’nin karısı Hsi-Lin-Shih öğleden sonra dut ağacının altında çayını yudumlarken bir dut kozası çayının içine düşer. Düşen kozanın içinden beyaz bir iplik çayın yüzeyine yavaş yavaş dağılmaya başlar. Elini çayın içine daldırarak ipliği parmağına dolayan prenses ipliğin sağlamlığı karşısında şaşırır. Aklına gelen ilk şey ise bunun bir dokuma ipliği olarak kullanılabileceğidir. Bu düşünce ile ipek endüstrisinin ilk adımı atılmış olur. Bundan sonraki 200 yıl boyunca Çinliler ipeğin sırrını tutkuyla saklar. Öyle ki; ipek böceği yumurtalarını, kozalarını ve hatta dut ağacı tohumlarını ülke dışına çıkaranlar ölüm cezasına çarptırılır. Çin imparatorları ve asiller ipek kıyafetleri üzerlerinden eksik etmezken halktan olan insanların ipek kıyafetler giymesi yasaktır. Ticaretin gelişmesi ile Çinlilerin sırrı daha fazla saklı kalamaz ve ipekböcekçiliği yavaş yavaş dünyaya yayılmaya başlar. Mısırlılar ve Romalılar ipeğin cazibesine ilk yenilen uygarlıklar olur. Çin’den satın aldıkları ipek ve baharatları taşırken batının doğuyla tanışmasına vesile olacak dünyanın en ünlü ticaret yolunun oluşmasını sağlarlar. İpek Yolu bundan sonraki yüzyıllarda sıradan bir ticaret yolu olmasının çok ötesinde bilgelerin, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olur.

İpeğin bu kadar değerli oluşunun altında “lüks” kumaş algısından çok daha fazlası saklı. Dayanıklı yapısı sayesinde cerrahi operasyonlarda dikiş için tercih edilirken, fizik, ışık bilimi ve elektronik uygulamalarda da kullanılıyor.

Asıl domine ettiği alan olan tekstile dönecek olursak; ipek, hiçbir kumaşta olmayan bir karaktere sahip. Hava geçirgenliği ve nem çekme kapasitesi yüksek olan bu kumaş, ultraviyole ışınlarının ve radyasyonun etkisini azaltarak cilt sağlığını korur. Doğal elyaflardan oluşan yapısı sayesinde kirlenmez. Günlük hayatta yumuşaklığı anlatmak için kullandığımız “ipek gibi” tabiri ipeğin var ile yok arası dokusundan kaynaklıdır. Kendine özgü bir asaletle parlayan kumaşın kaynağı ipek böceğinin incecik ama çok sağlam bir life dönüşen salgısıdır. Yazın serin, kışın sıcak tutması ve hafifliği ile kumaşların kraliçesi ünvanını alması şaşırtıcı değildir. Biz ne kadar anlatsak da siz dokunana kadar ne demek istediğimizi anlayamazsınız.